Olympiáda lidských práv

PRESTIŽNÍ SOUTĚŽ V OBLASTI PROSAZOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV

Olympiáda lidských práv je dobrovolnou, zájmovou činností studentů středních škol ve věku 15 – 19 let. První kolo se skládá ze dvou částí: vědomostního testu a sepsání krátkého zamyšlení na dané téma.

V letošním roce se do prvního kola olympiády zapojilo přibližně 1500 účastníků. Nejlepších 60 studentů postoupilo do finále, mezi nimi i žák naší školy Jakub Novák (kvinta).

Finálové kolo se konalo v pátek 14. 12. v reprezentačních prostorách Magistrátu hlavního města Prahy. Zde měli finalisté za úkol samostatně (bez pomoci doprovázejícího pedagoga nebo internetu) vypracovat esej na jedno ze soutěžních témat, které obdrželi až na místě. Odborná porota z nich poté vybrala nejlepších deset, kteří se ještě v ten den utkali v ústní části superfinále před porotou, kde museli obhájit svou práci.

Jakubovi se sice do superfinále nepodařilo postoupit, ale mohli jsme sledovat obhajobu jeho soupeřů, a čerpat zkušenosti pro další ročník. Celý den byl navíc zajištěn program pro všechny přítomné ve formě přednášek i workshopů, takže jsme se opravdu nenudili a výlet do Prahy stál za to. Fotografie, seznam letošních finálových témat a soutěžní esej Jakuba naleznete v přílohách (Olympiáda lidských práv).

 

Mgr. Lenka Mášová (18. 12. 2018)